Práve týmto je projekt popradského vodného mesta výnimočný. „Už dnes využívame energiu zo zemských útrob na ohrev vody v bazénoch a vykurovanie celého komplexu,“ konštatuje hlavný energetik Anton Hruška. Voda z geotermálneho zdroja sa privádza do výmenníkových staníc, kde sa kontinuálne zohrieva a rozvádza do objektov. O všetko sa stará riadiaci systém, ktorý vyvinula a dodala spoločnosť Siemens. Vďaka nej môže byť v každom bazéne iná teplota vody podľa toho, ako ju nastavia v dispečingu. Napríklad tri vonkajšie bazény majú odstupňovanú teplotu od 28 do 38 stupňov Celzia.
Každý bazén má uzavretý vodný okruh. Geotermálna voda cirkulujúca v sústave prechádza až troma stupňami čistenia. V mechanických filtroch sa najprv zbavuje hrubých nečistôt, ako sú vlasy. V pieskových filtroch sa potom zachytávajú menšie nečistoty. Takto vyčistená voda sa napokon zbavuje aj biologických mikroorganizmov v zariadeniach s ultrafialovým žiarením. Voda v bazénoch sa týmto spôsobom prečisťuje minimálne raz denne. Ak je to však potrebné, čistí sa aj viackrát. „Keby sme nepoužívali UV filtre, spotrebovali by sme až o 90 percent viac vody,“ pripomína A. Hruška. Vďaka dôkladnému čisteniu možno používať vzácnu geotermálnu vodu dlhšie.
V podzemných priestoroch je sústava potrubí, ktorými cirkuluje geotermálna voda.
Voda v bazénoch sa upravuje aj chemicky, ako to predpisujú slovenské hygienické normy. Je to preto, aby nekysla a nevytvárali sa v nej riasy. Napriek tomu si uchováva typickú jemne krištáľovo modrú farbu, ktorú jej prepožičiavajú rozpustené minerály vápnika, horčíka a sodíka a oxid uhličitý. Belasé sfarbenie vody vyniká najmä v antikorových bazénoch, ktoré sú zároveň aj oveľa odolnejšie proti usadzovaniu minerálov. Tým, že vo vybraných relaxačných bazénoch sa používa nedemineralizovaná voda, zachováva si svoje liečebné účinky. Pomáha najmä pri problémoch s pohybovým a dýchacím ústrojenstvom, no má aj priaznivé kozmetické účinky.
Fotovoltická fasáda: Hlavný energetik Anton Hruška ukazuje na presklenú stenu Blue Sapphire, v ktorej sú integrované fotovoltické články.
Nové Energocentrum umožní ešte efektívnejšie využívanie geotermálnej energie. A nielen to. Oproti súčasnosti si AquaCity bude samostatne vyrábať aj elektrickú energiu. Postarajú sa o to kogeneračné jednotky, ktoré spaľovaním plynu umožňujú paralelne vyrábať elektrinu i teplo. „Nebudeme využívať drahý zemný plyn, ale budeme mať vlastnú bioplynovú stanicu,“ hovorí A. Hruška. Tá bude v Spišskej Teplici, pričom potrebnú biomasu bude dodávať tamojšia farma. AquaCity už prevádzkuje jednu kogeneračnú jednotku, tá však spaľuje zemný plyn. Aj vďaka nej je dnes celý areál v spotrebe tepla na 70 percent sebestačný.
Ďalším druhom obnoviteľnej energie, ktorý by mal nájsť uplatnenie v AquaCity, bude vietor. Pôvodne mali byť veterné generátory nainštalované už od vlaňajšieho júla na streche hotela Mountain View. Tento zámer však manažment odložil, keďže ich využitie zatiaľ nebolo celkom technologicky zvládnuté. Generátory nebudú vybavené typickými obrovskými vrtuľami, ale pôjde o patentovanú technológiu, ktorej vývoj sponzoroval Jan Telensky. Podobný systém sa zatiaľ nikde na svete nepoužíva.
Bazénová hala Blue Sapphire je vybavená takzvanou technológiou fotovoltickej fasády. Fotovoltika integrovaná priamo do fasády sa na Slovensku a v strednej Európe použila vôbec po prvýkrát. Fotovoltické izolačné dvojsklá sú začlenené priamo do transparentnej hliníkovej konštrukcie. Jednotlivé moduly, ktorých je dovedna 106, sú umiestnené v juhovýchodnej a juhozápadnej stene. Celkový inštalovaný výkon fotovoltického generátora dosahuje 25 kilowattov. Moduly pospájané do deviatich reťazcov sú napojené na päť meničov napätia.
Fotovoltické články zachytávajú slnečné žiarenie, ktoré premieňajú na elektrinu. Zároveň však fungujú aj ako tienidlá, ktoré chránia interiér pred nadmerným oslnením. Kolektory dokážu premeniť na elektrinu až 20 percent dopadajúceho slnečného žiarenia. Pre optimálnu účinnosť majú antireflexnú vrstvu. „Vyrobenú elektrinu zatiaľ využívame len na vlastné potreby, ale v budúcnosti by sme ju chceli dodávať aj do verejnej siete,“ prezrádza A. Hruška.
Teplom z geotermálneho prameňa sa vykuruje aj hotelová časť, kongresové centrum a ostatné časti komplexu. Súčasná kotolňa, ktorá stojí zhruba dvesto metrov od vrtu, je len dočasná a čoskoro ju nahradí nové Energocentrum. Všetky výmenníky sú antikorové, aby mohli lepšie odolávať agresívnemu pôsobeniu mineralizovanej vody. V kotolni sa nachádzajú i dve tepelná čerpadlá, ktoré zvyšujú využitie tepelného potenciálu geotermálnej vody. „Po ochladení vody pod 25 stupňov, ktorá nie je priamo využiteľná na energetické účely, sa pomocou tepelných čerpadiel ochladí zhruba na desať stupňov. Získaná energia sa v sekundárnych výmenníkoch využije na ohrev kúrenárskej vody až na 52 stupňov. Tepelné čerpadlá pracujú na rovnakom princípe ako chladničky, len naopak,“ vysvetľuje A. Hruška. AquaCity v budúcnosti plánuje ich počet zvýšiť až na osem.
O bezproblémový chod energetickej infraštruktúry sa starajú aj prístroje a riadiace jednotky vyvinuté spoločnosťou Siemens.
Štvorhviezdičkový hotel Mountain View využíva niektoré prvky inteligentných budov. Izby sú napríklad vykurované podľa prítomnosti hosťa, ktorú indikuje zasunutie čipovej karty do snímača. Počas jeho neprítomnosti riadiaci systém automaticky zníži teplotu. Tá sa nastavuje centrálne na všetkých izbách podľa aktuálnych klimatických podmienok, návštevník však má možnosť upraviť si ju ľubovoľne ešte o 1,5 stupňa smerom nahor alebo dole. Ak hosť otvorí okno, snímač v okennom ráme vypne kúrenie. Riadiaci systém z jedného miesta monitoruje vykurovací systém, vzduchotechniku i ohrev vody v bazénoch a signalizuje všetky poruchy, ktoré sa vyskytnú v sústave.
Letoviská budúcnosti
Objednajte si predplatné časopisu VISIONS
VISIONS je možné kúpiť aj v sieti kníhkupectiev
Panta Rhei.
Stromová 9
837 96 Bratislava
Slovenská republika
Tel.: +421 (2)59 68 21 64
Fax: +421 (2)59 68 52 62
Stromová 9
837 96 Bratislava
Slovenská republika
Tel.: +421 (2)59 68 21 64
Fax: +421 (2)59 68 52 62