Zmestí sa do každého vrecka a je vždy poruke. Najmenší ultrazvukový prístroj má veľkosť PDA, hmotnosť 700 gramov, ale ak ide o rýchle diagnostikovanie nebezpečných úrazov alebo ochorení, získava veľké parametre. V najbližších týždňoch si ho po rakúskych lekároch vyskúšajú aj záchranári zo slovenskej rýchlej zdravotnej služby Falck Záchranná.
Prednosta kliniky Lekárskej univerzity v Grazi profesor Ernst Pilger a vedúci pohotovostnej zdravotnej služby zo Salzburgu Thomas Michalski otestovali miniatúrny ultrazvukový prístroj priamo v praxi. „Nosil som ho stále vo vrecku saka, sonoskop okolo krku,“ hovorí T. Michalski. Pre väčší prístroj by v preplnených vrtuľníkoch pohotovostnej zdravotnej služby ani nebolo miesto. Pomocou Acusonu P10 zo Siemensu možno bez zaťaženia pacienta určiť dôležité diagnózy. Zisťuje aktivitu srdca, vnútorné poranenia i nahromadenie tekutín.
Profesor E. Pilger používa ultrazvukový prístroj na svojej klinike každý deň. „Pracujú u nás vysokokvalifikovaní špecialisti, ktorí sú najvyššou odbornou medicínskou inštanciou,“ hovorí. „Súčasne sme povinní zabezpečiť základnú zdravotnú starostlivosť. Na našej práci sa podieľa 40 percentami, čo je dosť vysoký podiel. Práve tu nachádza uplatnenie malý ultrazvukový prístroj.“ Lekári si tak môžu vytvoriť samostatný obraz priamo pri vizite. „Vyšetrenie na mieste je pre pacienta veľmi pohodlné a dopĺňa vyšetrenie dotykom. Preto má malý ultrazvukový prístroj úspech aj u mladých medikov,“ zdôrazňuje E. Pilger. Ako typický príklad ochorenia, ktoré možno rýchlo diagnostikovať, uvádza pleurálny výpotok, čo je tekutina nahromadená v hrudníku.
Thomas Michalski: „Bez zaťaženia pacienta zisťujeme aktivitu srdca, vnútorné poranenia i nahromadenie tekutín.“
Záchranár T. Michalski zasa testoval ultrazvuk v klasických pohotovostných situáciách vrátane akútnych srdcových ťažkostí. „Ak máme podozrenie na infarkt, ktorý sa však nezobrazí na EKG, môžeme pomocou Acusonu zistiť, či je srdce v poriadku alebo nie,“ tvrdí. Pri ťažkých dopravných nehodách hrozí nebezpečenstvo natrhnutia srdca. Aj to možno vidieť na ultrazvuku. „V takom prípade neraz zmeníme cieľovú kliniku, lebo vieme, že potrebujeme srdcovú chirurgiu,“ hovorí T. Michalski. Pľúcnu embóliu možno diagnostikovať podľa srdcovej činnosti. Pri silných bolestiach brucha a problémoch s krvným obehom možno zistiť, či nejde o život ohrozujúcu aneuryzmu. Ďalšiu výhodu miniatúrneho ultrazvuku vidí pohotovostný lekár T. Michalski v rýchlosti, akou možno zistiť polohu ciev. V prípade zranených žien je často životne dôležité vedieť, či nie sú tehotné.
Čas na vyšetrenie je maximálne päť až pätnásť minút počas letu na kliniku, kde sa zatiaľ možno adekvátne pripraviť.
Sklápateľný LCD displej je veľký približne desať centimetrov. Podľa lekárov kvalita obrazu postačuje.
Podľa T. Michalského je prístroj užitočný aj pre praktických lekárov pri domácich návštevách pacientov. V pôrodníctve možno určiť životaschopnosť a polohu plodu alebo množstvo plodovej vody. Ultrazvuk rozpozná aj krvácania či hroziaci potrat. Základnú inštruktáž, špeciálne pre pohotovostných lekárov, ktorí nepôsobia v internej medicíne, však považuje T. Michalski za nevyhnutnú.
Malý ultrazvuk zobrazuje obrázky na sklápateľnom čiernobielom LCD displeji veľkom zhruba desať centimetrov. „Kvalita úplne postačuje,“ zdôrazňuje profesor E. Pilger. V budúcnosti by mal ultrazvukový príručný pomocník generovať aj farebné obrázky. V. Pilger je presvedčený, že z tohto malého ultrazvuku majú profit nielen špecialisti, ale aj pacienti, ktorých možno cielene odoslať na potrebné vyšetrenie.
Článok je prevzatý z odborného časopisu h!tech, ktorý vydáva Siemens AG Rakúsko.
Letoviská budúcnosti
Objednajte si predplatné časopisu VISIONS
VISIONS je možné kúpiť aj v sieti kníhkupectiev
Panta Rhei.
Stromová 9
837 96 Bratislava
Slovenská republika
Tel.: +421 (2)59 68 21 64
Fax: +421 (2)59 68 52 62
Stromová 9
837 96 Bratislava
Slovenská republika
Tel.: +421 (2)59 68 21 64
Fax: +421 (2)59 68 52 62