Na miestach, kde ešte nedávno mohli vidieť sneh akurát v televízii, pred troma rokmi vyrástol lyžiarsky areál. V Spojených arabských emirátoch aj v zime ukazuje teplomer tridsať stupňov, ale na tomto mieste sa bez teplej čapice, šálu a rukavíc nezaobídete. Leží v blízkosti najväčšieho nákupného strediska na Strednom východe Mall of the Emirates, kde donedávna bol len piesok. Dnes je to tretia najväčšia krytá zjazdovka na svete.
Ski Dubai, ako sa areál nazýva, vyzerá ako obrovský kovový valec vysoký zhruba 85 a široký 80 metrov. Na porovnanie – jeho výška dosahuje úroveň 25-poschodového domu. Celý areál má rozlohu tritisíc štvorcových metrov. Chladiace agregáty pod zjazdovkami a nad nimi udržujú stálu teplotu okolo nuly, aby sa udržal umelý sneh. Toho je v hale šesťtisíc ton, pričom snehová pokrývka dosahuje 50 centimetrov. Aby sa sneh neroztopil, podklad haly je z betónu a na ňom je izolačná glykolová vrstva. V noci sa teplota znižuje na mínus osem stupňov a 27 snehových diel pripevnených na strope vyrába nový sneh.
V kovovom valci uprostred púšte sa ukrýva alpské snehové kráľovstvo.
Hlavná zjazdovka je dlhá štyristo metrov, pričom dosahuje prevýšenie 65 metrov. Nejde teda len tak o nejaký kopček za dedinou, ale o prvú krytú zjazdovku s čiernou úrovňou náročnosti na svete. Skôr ako sa však ňu lyžiari dostanú, musia preukázať svoje schopnosti. Ostatní majú k dispozícii menej náročné svahy. Úplní začiatočníci sa môžu prihlásiť do lyžiarskej školy, kde robia inštruktori z vyspelých lyžiarskych štátov. Nechýba ani časť pre snoubordistov, ktorí majú pre svoje chúťky vyčlenené 90-metrové koryto. Snehový areál pojme približne jeden a pol tisíca návštevníkov.
Na vrchol svahu priváža lyžiarov štvorsedačková lanovka a štyri vleky, ktoré dokážu dostať hore za hodinu okolo dvetisícštyristo osôb. Ľudia, ktorých lyžovanie nebaví, si môžu sneh užívať tiež. V miestnom snowparku sa nachádza napríklad snehový tobogan, bobová dráha alebo ľadová jaskyňa. Deti môžu stavať snehuliakov, sánkovať sa alebo spúšťať sa na kolese. „V Anglicku majú tropický prales, v Paríži piesočné pláže a v Centrálnom parku v New Yorku tigre. Tak prečo by sme v Dubaji nemohli mať sneh,“ hovorí riaditeľ lyžiarskeho strediska Francois de Montaudouin.
Ski Dubai postavila francúzska spoločnosť Transmontagne a miestny ropný magnát Majid al-Futtaim počas dvoch rokov. Investícia ich vyšla na 272 miliónov dolárov. Zámerom bolo vybudovať nielen zjazdovky, ale vytvoriť v Arabskej púšti pravé alpské horské stredisko. Ski Dubai však nie je jediným ľadovým miestom v Arábii.
Ďalšie lyžiarske stredisko vzniklo v najväčšom zábavnom parku na svete Dubailand, kde bude aj golfové ihrisko, pretekárska dráha Autodrome vhodná aj na preteky formuly 1 alebo Dino park s robotickými dinosaurami. Napokon v dubajskom emiráte je podobných „bláznivých“ projektov viac, či už sú to turisticky atraktívne umelé ostrovy v tvare paliem alebo obytný mrakodrap otáčajúci sa okolo vlastnej osi.
Ani Omán nechce zaostať za svojím rivalom a do roku 2015 chce v púšti vybudovať celkom nové mesto pre dvestotisíc ľudí, ktoré sa stane turistickým centrom krajiny. Bude sa volať Blue City, čiže Modré mesto. Na ploche 35 štvorcových kilometrov vyrastie obrovský hotelový komplex, golfové centrum a obrovské akvárium. Investície na výstavbu mesta, ktoré by malo ročne privítať dva milióny turistov, sa odhadujú na dvanásť miliárd eur.
Tematické rekreačné parky nie sú len výmyslom ropných magnátov a arabských šejkov, ale vznikajú aj v Európe. Parížsky Disneyland, filmové mestá Warner Bros a Movie World alebo Legoland už dnes nikoho priveľmi neohúria. A tak sa investori predháňajú v nápadoch, len aby pritiahli záujem solventnej klientely.
Vo veľkých priesvitných dómoch panujú tropické teploty a vlhkosť, hoci sa nachádzajú v drsnom podnebí Veľkej Británie.
Multimilionár Colin Au z Malajzie neváhal investovať milióny, aby premenil starý hangár po skrachovanej firme na výrobu vzducholodí kúsok pod Berlínom na tropický dažďový prales. Za 78 miliónov eur dal v 360 metrov dlhej, 210 metrov širokej a 107 metrov vysokej hale vysadiť tropické rastliny. Návštevníci môžu navštíviť thajskú dedinu alebo sa poprechádzať po indonézskom ostrove Bali, prirodzene aj s typickou flórou pre tieto oblasti. Nájdu tam aj pieskové pláže s palmami na brehu lagúny.
Svoj tropický raj má aj Veľká Británia. V kráteri 160 rokov starej povrchovej bane v Cornwalle sa v roku 2001 otvorili brány environmentálneho komplexu Eden Project, ktorý symbolizuje závislosť ľudstva od rastlín. Tvorí ho osem prepojených geodézických dómov, ktoré spolu zaberajú viac ako dva hektáre. Tieto takzvané Bucky Balls, pomenované podľa vízie Buckminstera Fullera, merajú v polomere od 18 do 65 metrov. Eden Project, ktorý sa považuje za vitrínu globálnej ekologickej rozmanitosti, je v súčasnosti najväčší rastlinný kryt na svete postavený čo najekonomickejším spôsobom.
Letoviská budúcnosti
Objednajte si predplatné časopisu VISIONS
VISIONS je možné kúpiť aj v sieti kníhkupectiev
Panta Rhei.
Stromová 9
837 96 Bratislava
Slovenská republika
Tel.: +421 (2)59 68 21 64
Fax: +421 (2)59 68 52 62
Stromová 9
837 96 Bratislava
Slovenská republika
Tel.: +421 (2)59 68 21 64
Fax: +421 (2)59 68 52 62