Ulica svetla

Plynové lampy po prvýkrát rozžiarli ulice v marci 1856. Nezapli sa však sami. Denne sa o ne staralo 15 profesionálnych lampárov, ktorí ich večer zažali a ráno opäť zhasli. Na osvetľovanie vtedy slúžilo 209 plynových lámp, ku ktorým v zime pribúdalo ďalších 167. S príchodom elektriny sa však plynové lampy začali z ulíc postupne vytrácať. Éra svietiplynu sa skončila v roku 1977, kedy lampári definitívne zavesili svoje remeslo na klinec. Posledný lampár sfúkol posledný plamienok na Školskej ulici v Bratislave.

Kedysi mesto obchádzal lampár s dlhou tyčou, ktorý večer zažínal a ráno zhasínal plynové lampy

Názov:

SR 50

Popis svietidla:

vypuklý optický kryt z PMMA a radiálny hliníkový reflektor pre priamu distribúciu svetla, možnosť osadenia svietidla na výložník alebo priamo na stĺp

Svetelný zdroj:

vysokotlaká ortuťová výbojka

Výkon zdroja:

125 W(Watt)

Sveteľný tok:

6300 lm(lumen)

Farba svetla:

biela-(4000K)

Stupeň ochrany:

IP 65

Trieda ochrany:

II (dvojitá izolácia)

Farebné prevedenie:

RAL 7035

Hmotnosť svietidla:

9,5kg

Vedeli ste že:

Verejné osvetlenie pri priechodoch prechodcov má o 20 % vyššiu svietivosť ako iné pouličné lampy

Priechody pre chodcov sú z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky rizikovým miestom. Práve preto je nevyhnutné, aby sa ich osvetleniu venovala zvýšená pozornosť. Existuje niekoľko metód a spôsobov, akými sa k osvetľovaniu priechodov pristupuje. Pri ich výbere je potrebné rozlíšiť, či sa priechod nachádza v meste, kde je celá ulica osvetlená verejným osvetlením, alebo mimo zastavanej oblasti bez základného osvetlenia. V Bratislave sa na osvetlenie priechodov bežne používa biele svetlo halogenidovej výbojky, prípadne oranžové svetlo nízkotlakovej sodíkovej výbojky.