Ulica svetla

Plynové lampy po prvýkrát rozžiarli ulice v marci 1856. Nezapli sa však sami. Denne sa o ne staralo 15 profesionálnych lampárov, ktorí ich večer zažali a ráno opäť zhasli. Na osvetľovanie vtedy slúžilo 209 plynových lámp, ku ktorým v zime pribúdalo ďalších 167. S príchodom elektriny sa však plynové lampy začali z ulíc postupne vytrácať. Éra svietiplynu sa skončila v roku 1977, kedy lampári definitívne zavesili svoje remeslo na klinec. Posledný lampár sfúkol posledný plamienok na Školskej ulici v Bratislave.

Kedysi mesto obchádzal lampár s dlhou tyčou, ktorý večer zažínal a ráno zhasínal plynové lampy

Názov:

SR 100

Popis svietidla:

uličné svietidlo, vypuklý optický kryt z PMMA a radiálny hliníkový reflektor pre priamu distribúciu svetla, možnosť osadenia svietidla na výložník alebo priamo na stĺp

Svetelný zdroj:

vysokotlaká sodíková výbojka tubulárna

Výkon zdroja:

150 W(Watt)

Sveteľný tok:

14500 lm(lumen)

Farba svetla:

žlto-oranžová (2600K)

Stupeň ochrany:

IP 65

Trieda ochrany:

II (dvojitá izolácia)

Farebné prevedenie:

RAL 7035

Hmotnosť svietidla:

10,5kg

Vedeli ste že:

Dnešné osvetlenie v historickom centreBratislavy je vernou napodobeninou pôvodného plynového osvetlenia

Napriek tomu, že sa v meste svieti najmodernejšími technológiami, dizajn samotných svietidiel ostal nezmenený.Lampy v historickom jadre sú vernou napodobeninou plynových lámp, ktoré v minulosti osvecovali starý Prešpork. Uchovávajú tak čaro dávnych dôb a pripomínajú slávnu minulosť verejného osvetlenia. Ulice Bratislavy tak lemujú lampy, ktoré boli inšpirované rastlinnými motívmi. Podvečer v centre žiaria lucerny pripomínajúce popínavý vinič alebo kvet zdobený akantovými lístkami a úponkami.